دوره جامع ۰ تا ۱۰۰ آموزش طراحی سایت
تمام مطالبتور مسافرتیگردشگری و تور مسافرتی

جالب ترین و بهترین کاخ های تاریخی ایران را بشناسید

کاخ های معروف ایران کدامند؟

کاخ هایی که در کشور ایران وجود دارند به ‌عنوان قدیمی ترین، بزرگ‌ ترین و مهم ‌ترین کاخ های تاریخی از دوره هخامنشی تا پایان دوره پهلویان می‌ باشد که هر کدام ویژگی‌هایی را دارا است.

با توجه به این ‌که کاخ‌ ها از اهمیت زیادی برخوردار بوده ‌اند معماران خاصی را برای ساخت آن ‌ها در نظر می‌ گرفتند، بنابراین باید هزینه زیادی را صرف ساخت کاخ می ‌کردند. اگر شما هم از افرادی هستید که به بازدید از چندین کاخ  معروف ایران علاقه دارید، در ادامه این مطالب ۱۰ مورد از این کاخ‌ ها را برای شما شرح خواهیم داد.

امروز قصد داریم در جت بلاگ به معرفی کامل جالب ترین و بهترین کاخ های تاریخی ایران بپردازیم، از این رو دعوت می کنیم در ادامه با جت بلاگ همراه باشید.

Golestan Palace

کاخ گلستان (Golestan Palace)

یکی از کاخ‌ های دوره زندیه و قاجار کاخ گلستان و یکی از مهم ترین کاخ های تاریخی ایران می ‌باشد که در مرکز شهر تهران قرار گرفته است که آن را به عنوان یکی از کاخ های معروف ایران معرفی می کنند. در واقع این کاخ قدمتی حدود ۴۴۰ سال دارد که به‌ عنوان یکی از منحصر به ‌فردترین بناهای تاریخی ایران معرفی می‌ شود.

لازم به ذکر است که بگوییم علت نام‌ گذاری این کاخ به گلستان به بنیان ‌گذاری تالاری به نام گلستان که از بناهای عهد آقا محمدخان قاجار بوده  اختصاص پیدا می ‌کند که آن را در سال ۱۲۱۶ هجری قمری و در دوران حکومت فتحعلی ‌شاه قاجار بنا نهادند.

کاخ مرمر (Marmar Palace)

کاخ مرمر یکی دیگر از کاخ ‌های تاریخی ایران می ‌باشد که در سال 1313 رضا شاه پهلوی دستور ساخت آن را داد. معمار این کاخ از سبک شرقی و غربی برای طراحی کاخ استفاده کرد. در واقع از سال ۱۳۱۳ تا ۱۳۱۶ ساخت این بنا به طول انجامید.

لازم به ذکر است که بگوییم از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۹ از کاخ مرمر به‌ عنوان موزه استفاده می ‌کردند، همچنین حسین لرزاده کار معماری کاخ مرمر را انجام داد و استاد یزدی کاشی‌کاری ساختمان را عهده ‌دار بود.

تخت مرمر را به شکل ۱ سکوی دیواره دار بلند با ۶۵ قطعه مرمر کوچک و بزرگ ساخته ‌اند که کاملا در وسط ایوان قرار دارد. تخت سلیمان در سه‌ ساله اول حکمرانی کریم‌ خان زند یعنی از سال ۱۱۶۳ تا ۱۱۶۵ هجری قمری ساخته شد و تخت مرمری که امروز شاهد آن هستید در سال ۱۲۲۰ هجری قمری به دستور فتحعلی‌ شاه قاجار بنا نهاده شد.

جالب ترین و بهترین کاخ های تاریخی ایران را بشناسید

قصر فیروزه (Firuzeh Palace)

قصر فیروزه که آن را با نام کاخ فرح‌ آباد می ‌شناسند، مربوط به زمان حکومت قاجاریان می‌ شود و در انتهای خیابان پیروزی می ‌توان آن را مشاهده کرد. این طرح الگویی مشابه به کاخ توروکادور پاریس دارد که به دستور مظفرالدین ‌شاه قاجار در سال ۱۲۸۱خورشیدی آن رابنا نهادهند و در سال ۱۲۸۳ کار ساخت آن به اتمام رسید.

در مورد معماری کاخ می‌ توان گفت که به شکل نیم ‌دایره می ‌باشد و چند ردیف ایوان‌ های روباز دورتادور ساختمان را گرفته ‌اند و گنبد فیروزه‌ ای شکلی بر روی سقف کاخ قرار داده اند.

کاخ قاجار (Qajar palace)

کاخ قاجار همان‌ طور که از اسم آن پیدا است یکی از بازمانده‌ های قصر قاجار مربوط به حکومت قاجاریان می ‌باشد که بنای آن را به‌ عنوان یکی از قدیمی‌ ترین قصرهای پادشاهان قاجار معرفی می ‌کنند.

بنای این قصر که از آن به معروف ترین کاخ ایران یاد می شود در چهار راه قصر امروزی جاده قدیم شمیران واقع‌ شده و در زمان حکومت رضاشاه پهلوی  کاملا نابود شد، از طرفی به ‌جای آن زندان قصر را راه ‌اندازی کردند.

Saltanat Abad Palace

کاخ سلطنت ‌آباد (Saltanat Abad Palace)

در زمان حکومت ناصرالدین ‌شاه در جلگه‌ شرقی روستای رستم ‌آباد کاخ سلطنت ‌آباد را احداث کردند و معماری آن  دقیقاً مانند سبک دوره قاجاریان می ‌باشد، از کوبه زرینی که نشانه ‌های کاخ سلطنتی است برای تزیینات ساختمان بهره برده ‌اند.

البته لازم به ذکر است که بگوییم این کاخ به دستور رضاشاه پهلوی کاملا تخریب شد و امروزه ۲ بنای کوچک آن را می ‌توانید مشاهده کنید که به عنوان پادگان‌ های سپاه پاسداران از آن استفاده می‌ شود.

کاخ یاقوت (Yaghoot Palace)

در دوره پادشاهی ناصرالدین ‌شاه قاجار کاخ ‌های زیادی احداث شد که یکی از آن ‌ها قصر یاقوت می ‌باشد و در سی و نهمین سال پادشاهی وی ساخته شد. قصر یاقوت که از کاخ های سلطنتی ایران به شمار می رود از دو بخش قصر بیرونی و حرم ‌خانه سلطنتی تشکیل می ‌شود که آن را با نام ‌های کاخ یاقوت، قصر یاقوت و کاخ سرخ می‌ شناسند.

این کاخ تاریخی امروزه داخل بیمارستان شهید لواسانی جای گرفته که  آن را در سال 1382 به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسانده ‌اند.

جالب ترین و بهترین کاخ های تاریخی ایران را بشناسید

کاخ نیاوران (Niavaran Palace)

به دستور محمدرضا شاه پهلوی در سال 1337 عملیات احداث کاخ نیاوران را شروع کردند، اما متأسفانه وقفه ‌ای در ساخت آن ایجاد شد که کار ساخت آن تا سال 1346 همچنان ادامه پیدا کرد.

کاخ نیاوران را در ۲ طبقه و ۱ نیم طبقه طراحی کرده ‌اند که ابتدا از آن برای پذیرایی از مهمانان خارجی استفاده می ‌شد، اما بعد از پایان ساخت به محل سکونت محمدرضا شاه پهلوی تبدیل شد.

طراحی معروف ترین کاخ ایران یعنی کاخ نیاوران را محسن فروغی انجام داد که تلفیقی از هنر پیش و پس ‌از اسلام بود، گچ‌ بری ‌های بی ‌نظیری که بر روی این بنا انجام‌ شده است را استاد عبداللهی انجام داده و آیینه ‌کاری آن توسط استاد علی اصغر انجام‌ شده، همچنین می ‌توان گفت که کاشی ‌کاری و نمای خارجی کاخ نیاوران را استاد ابراهیم کاظم‌ پور انجام داده.

کاخ شمس ‌العماره (Shams Ol-Emareh)

ناصرالدین شاه قاجار زمانی که به اروپا راهی شد توجه زیادی به بناهای اروپایی نشان داد و زمان بازگشت دستور ساخت چنین بناهایی را داد، بنابراین به دستور ناصرالدین‌ شاه بنای مرتفعی را ساختند تا وی در این عمارت همراه با زنان خود زندگی کند.

شمس‌ العماره یکی از کاخ های سلطنتی ایران می باشد را دوست ‌علی خان نظام‌ الدوله در سمت شرقی ارگ سلطنتی بنا نهاد، لازم به ذکر است که بگوییم کار ساخت این بنا ۲ سال طول کشید. کاخ شمس ‌العماره از لحاظ تقسیم ‌بندی طبقات دقیقا مانند بناهای غربی می ‌باشد، اما نقش‌ و نگارهای داخلی آن را با استفاده از عناصر زیبای ایرانی ایجاد کرده ‌اند.

Ahmad Shahi Palace

کاخ احمد شاهی (Ahmad Shahi Palace)

در حقیقت کاخ احمدشاهی که آن را به اسم کوشک احمد شاهی می ‌شناسیم در کاخ نیاوران قرار گرفته و در کنار کاخ اصلی که محل سکونت محمدرضا پهلوی بود قرار دارد. از این کاخ به‌ عنوان یکی از قدیمی ‌ترین کاخ های تاریخی ایران مجموعه یاد می کنند.

کاخ و عمارت صاحب‌ قرانیه (Sahebqaraniyeh Palace)

در سال ۱۲۶۷ ناصرالدین ‌شاه دستور داد که قصری را در نیاوران که شامل ۲ طبقه می‌ شود را برای زنانش بسازند، این ۲ طبقه شامل شاه ‌نشین، کرسی ‌خانه، حمام، ۴ اتاق و ۱ ایوان بود.

وی در سی و یکمین سال حکومت لقب صاحبقران را به خود داد و این کاخ به نام کاخ صاحب ‌قرانیه ثبت شد. پس ‌از وی که مظفرالدین ‌شاه روی کار آمد تغییرات اساسی را بر روی ساختمان ایجاد کرد و به دستور وی حرم ‌سرا را کاملا تخریب کردند.

فرمان مشروطیت توسط مظفرالدین‌ شاه در حیاط کاخ صاحب ‌قرانیه به امضا رسید و در دوران رضاشاه پهلوی هم از این کاخ برای برگزار کردن مراسم ازدواج محمد رضاشاه پهلوی استفاده شد.

در صورتی که از این مطلب رضایت داشتید، پیشنهاد میکنیم مطلب “جالب ترین و بهترین جاذبه های گردشگری کلن آلمان را بشناسید” را هم مطالعه کنید. برای مشاهده مطلب اینجا کلیک کنید.

عضویت در اینستاگرام جت بلاگ

5 از 5 با 1 رای

 

جت بلاگ

رسانه جت بلاگ یک رسانه محتوا محور است که بخش عظیمی از محتوای آن توسط تیم تولید محتوای جت بلاگ تولید شده است و بخشی هم از طرف کاربران جت بلاگ نیز ارسال شده است. جت بلاگ قابلیت های فراوانی دارد که در رشد و توسعه اطلاعات عمومی، علمی، فرهنگی و... کاربران تاثیر بسیار زیادی دارد که یکی از مهم ترین آن ها این است که کلیه محتوای منتشر شده در جت بلاگ توسط یک تیم مجرب پیش از انتشار بررسی می شوند تا اطلاعات اشتباه در محتوا قرار نگیرد تا محتوا بتواند به کاربران کمک کند.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جادوگر
دکمه بازگشت به بالا